titulní strana > co píší jiní
Rozšíření bezzásahových ploch je podle Zahradníka rizikem
1. března 2017 15:30

PRAHA (ČTK) - Rozšíření bezzásahových ploch v národních parcích je podle jihočeského poslance ODS Jana Zahradníka rizikem do budoucna. Hrozí podle něj opakování kalamit, například po silné vichřici. Potom, co dnes poslanci schválili nová pravidla pro národní parky beze změn prosazovaných Senátem, které podporoval, si posteskl, že řada jeho kolegů nevyslyšela argumenty protistrany.
(Celý text)

Sněmovna odmítla senátní úpravy pravidel pro národní parky
1. března 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez senátních úprav. Navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana dnes Sněmovna potvrdila původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny. Senát chtěl v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.
(Celý text)

Brabec věří, že poslanci by u národních parků přehlasovali i veto
1. března 2017 12:30

PRAHA (ČTK) - Schválení sněmovní verze pravidel pro národní parky bude znamenat stabilitu pro ochranu přírody i pro obce, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Rozhodnutí poslanců, kteří navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana potvrdili původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny, není podle Brabce zřejmě poslední, protože prezident už avizoval její veto. Brabec však věří, že i v tom případě Sněmovna předpis podpoří.
(Celý text)

Prezident Zeman potvrdil, že zákon o národních parcích vetuje
1. března 2017 12:00

K. VARY (ČTK) - Prezident Miloš Zeman potvrdil, že vetuje novelu zákona o národních parcích, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zatím neuvažuje o ústavní stížnosti v případě, že by Poslanecká sněmovna jeho veto přehlasovala. Zeman to řekl ČTK při návštěvě Karlovarského kraje.
(Celý text)

Nová pravidla pro parky zajistí ochranu přírody i práva samospráv
1. března 2017 11:40

PRAHA (ČTK) - Novela zákona upravující pravidla fungování národních parků ve verzi, kterou dnes schválila Sněmovna, zajistí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) větší transparentnost cílů ochrany a způsobů péče o přírodu, trvale udržitelný rozvoj a posílí i roli místních samospráv. Současně nebude bránit turistice. V tiskovém prohlášení připomenul, že původní nařízení vlády, jimiž byly národní parky vyhlašovány, jsou zastaralá jak z pohledu ochrany přírody, tak i z hlediska mezinárodních předpisů.
(Celý text)

Ředitel NP Šumava považuje rozhodnutí Sněmovny za skvělý výsledek
1. března 2017 11:00

PRAHA (ČTK) - Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený hodnotí dnešní rozhodnutí Sněmovny o pravidlech pro národní parky jako skvělý výsledek. Novela zklidní atmosféru, řekl dnes Hubený ČTK s tím, že věc ještě nekončí, protože novelu musí podepsat prezident Miloš Zeman. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez úprav Senátu, který chtěl například větší pravomoci pro obce.
(Celý text)

Litomyšl chystá odchyt přemnožených nutrií
1. března 2017 10:00

LITOMYŠL (ČTK) - Litomyšl na Svitavsku zahájí odchyt přemnožených nutrií, které ničí břeh Loučné. Ve městě žijí několik let. Jejich počet radnice odhaduje na 50. Novinářům to dnes řekl místostarosta Josef Janeček (ODS).
(Celý text)

Fiat Chrysler v USA kvůli emisím vyšetřují další úřady
1. března 2017 09:30

DETROIT (ČTK) - Italsko-americkou automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Spojených státech kvůli emisím naftových vozů vyšetřují kromě ministerstva spravedlnosti také další úřady, včetně Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Informovala o tom firma ve své výroční zprávě.
(Celý text)

V Libereckém kraji lze od 3. dubna znovu žádat o dotace na kotle
1. března 2017 08:30

LIBEREC (ČTK) - V Libereckém kraji bude možné od 3. dubna znovu požádat o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. K dispozici je 14 milionů korun, na rozdíl od první výzvy bude tentokrát možné žádat dotaci jen na zařízení využívající obnovitelné zdroje energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo kotle spalující výhradně biomasu. Novou výzvu včera schválili zastupitelé Libereckého kraje. Příjem žádostí skončí 14. července nebo ve chvíli, kdy budou peníze vyčerpány.
(Celý text)

Spojenými státy se šíří divoká a zdivočelá prasata. Jsou jich miliony
1. března 2017 01:29

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody, radní měst, dopravní úřady a správci národních parků musí nyní v USA řešit poněkud nečekaný problém. Na Spojené státy americké totiž ve velkém útočí divoká a zdivočelá prasata. Jak potvrzují aktuální data z Národního centra pro výzkum přírody (NWRC), z relativně skromné nepříjemnosti se v posledních letech stává zásadní komplikace, která v jižních státech stále více lidem komplikuje život. Informuje o tom server Gizmodo.
(Celý text)

Soud EU zamítl žádost o zrušení cel na solární panely z Číny
1. března 2017 01:28

BRUSEL (ČTK) - Tribunál Soudního dvora Evropské unie včera zamítl žádost o zrušení antidumpingových cel, která EU před více než třemi lety zavedla na dovoz čínských solárních panelů. O zrušení cel žádala skupina 26 firem.
(Celý text)

Etna opět chrlí lávu, erupce je podle odborníků klidná
28. února 2017 16:30

(ČTK) - V Itálii se opět probudila k životu sicilská sopka Etna, která od pondělního večera chrlí popel a lávu. Erupce je podle odborníků strombolského typu, což znamená, že je poměrně klidná, informovala agentura ANSA. Fontána vyvržené lávy ale nabízí spektakulární pohled.
(Celý text)

Radní Šanc: V provozu AZOS byl nepořádek a díra ve vzduchotechnice
28. února 2017 15:50

NYMBURK (ČTK) - Radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc (STAN) dnes u nymburského soudu uvedl, že v provozu zinkovny AZOS byl při jeho lednové návštěvě nepořádek. Řekl také, že jeho spolupracovníci tam tehdy našli díru ve vzduchotechnice. U soudu dnes pokračoval spor mezi firmou AZOS a Nymburkem. Obyvatele města dlouhodobě obtěžuje zápach z provozu AZOSu, radnice chce po soudu, aby rozhodl o ukončení činnost zinkovny ve městě. Firma kritiku odmítá a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Soud byl dnes odročen na duben.
(Celý text)

Uherský Brod instaluje kontejnery, jejichž naplněnost pohlídá senzor
28. února 2017 15:00

U. BROD (ČTK) - Uherský Brod v příštím roce chystá vybudování 25 svozových míst s 90 polopodzemními kontejnery na různé druhy odpadu. Jejich naplněnost pohlídají speciální ultrazvukové senzory. Náklady na projekt činí 8,5 milionu korun, město chce získat evropskou dotaci na pokrytí až 85 procent této částky. Novinářům to dnes řekl místostarosta David Surý (KDU-ČSL).
(Celý text)

Bošovická papouščí zoo chce návštěvníky lákat na nové druhy
28. února 2017 14:00

BOŠOVICE (ČTK) - Specializovaná papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku chce letos návštěvníky lákat mimo jiné na nové druhy, na přelomu minulé a této sezony jich přibylo dalších 15. Přes zimu přišlo na svět i 15 mláďat. ČTK to včera řekla ředitelka zahrady Hana Škrháková. Zoo zahajuje svoji šestou sezonu 1. března. Loni ji navštívilo téměř 25.000 lidí.
(Celý text)

Praha upravila hranice přírodní památky Komořanské tůně
28. února 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Pražští radní dnes upravili hranice přírodní památky Komořanské a modřanské tůně. Důvodem byla chyba, kvůli níž vznikl nesoulad mezi vymezením památky pomocí souřadnic a vymezení pomocí jednotlivých parcel. Pro vlastníky nemovitostí uvnitř hranic památky se nic nemění. O vyhlášení lokality přírodní památkou rozhodlo vedení města v září 2014.
(Celý text)

Před rokem uletělo z pražské zoo 18 ibisů skalních
28. února 2017 11:00

PRAHA (ČTK) - Před rokem, 1. března 2016, z pražské zoo uletělo osmnáct ibisů skalních. Z voliéry se dostali otvory v ochranné síti, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Pracovníci zahrady začali opeřené uprchlíky hledat s pomocí lidí, kteří informace o nich hlásili na zveřejněné telefonní číslo nebo na sociálních sítích. Během 13 dnů byli ibisové znovu pochytáni v různých částech Prahy a středních Čech.
(Celý text)

Zpráva: Česko zaostává v plnění cílů úspor energií
28. února 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Česko zaostává v plnění cílů úspor energií. Vyplývá to ze zprávy o stavu cílů v oblasti energetické účinnosti, kterou včera pro informaci dostala vláda. Podle dokumentu je ohrožen mimo jiné závazek na každoroční dosažení nových úspor ve výši 1,5 procenta objemu ročního prodeje energie konečným zákazníkům.
(Celý text)

Pytláci v JAR zabili méně nosorožců než v předchozích letech
28. února 2017 09:00

(ČTK) - Pytláci v Jihoafrické republice v loňském roce zabili 1054 nosorožců, tedy o 10,3 procenta méně než v roce 2015. S odvoláním na jihoafrické ministerstvo životního prostředí o tom včera informovala agentura AP. Úřady pokles přičítají zvýšeným bezpečnostním opatřením, která mají za úkol pytláky odradit.
(Celý text)

Vytříděných baterií přibývá, Moravskoslezský kraj je dál nejhorší
28. února 2017 08:00

OSTRAVA (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v třídění použitých baterií stále nejhorší v České republice. Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo pouze 73 gramů vytříděných baterií. Přesto se lidé ve sběru baterií výrazně zlepšili: oproti roku 2015 stouplo v kraji množství vytříděných baterií o 45 procent na 88,7 tuny. Za společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, to včera ČTK sdělila Jana Čechová. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele kraje jen 50 gramů vytříděných baterií.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 763 | Další
Další články:
28. února 2017 20:48
28. února 2017 20:46
28. února 2017 20:10
28. února 2017 20:06
28. února 2017 20:04

Online diskuse
Rozšíření bezzásahových ploch je podle Zahradníka rizikem
1. března 2017 15:30

PRAHA (ČTK) - Rozšíření bezzásahových ploch v národních parcích je podle jihočeského poslance ODS Jana Zahradníka rizikem do budoucna. Hrozí podle něj opakování kalamit, například po silné vichřici. Potom, co dnes poslanci schválili nová pravidla pro národní parky beze změn prosazovaných Senátem, které podporoval, si posteskl, že řada jeho kolegů nevyslyšela argumenty protistrany.
(Celý text)

Sněmovna odmítla senátní úpravy pravidel pro národní parky
1. března 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez senátních úprav. Navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana dnes Sněmovna potvrdila původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny. Senát chtěl v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.
(Celý text)

Brabec věří, že poslanci by u národních parků přehlasovali i veto
1. března 2017 12:30

PRAHA (ČTK) - Schválení sněmovní verze pravidel pro národní parky bude znamenat stabilitu pro ochranu přírody i pro obce, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Rozhodnutí poslanců, kteří navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana potvrdili původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny, není podle Brabce zřejmě poslední, protože prezident už avizoval její veto. Brabec však věří, že i v tom případě Sněmovna předpis podpoří.
(Celý text)

Prezident Zeman potvrdil, že zákon o národních parcích vetuje
1. března 2017 12:00

K. VARY (ČTK) - Prezident Miloš Zeman potvrdil, že vetuje novelu zákona o národních parcích, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zatím neuvažuje o ústavní stížnosti v případě, že by Poslanecká sněmovna jeho veto přehlasovala. Zeman to řekl ČTK při návštěvě Karlovarského kraje.
(Celý text)

Nová pravidla pro parky zajistí ochranu přírody i práva samospráv
1. března 2017 11:40

PRAHA (ČTK) - Novela zákona upravující pravidla fungování národních parků ve verzi, kterou dnes schválila Sněmovna, zajistí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) větší transparentnost cílů ochrany a způsobů péče o přírodu, trvale udržitelný rozvoj a posílí i roli místních samospráv. Současně nebude bránit turistice. V tiskovém prohlášení připomenul, že původní nařízení vlády, jimiž byly národní parky vyhlašovány, jsou zastaralá jak z pohledu ochrany přírody, tak i z hlediska mezinárodních předpisů.
(Celý text)

Ředitel NP Šumava považuje rozhodnutí Sněmovny za skvělý výsledek
1. března 2017 11:00

PRAHA (ČTK) - Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený hodnotí dnešní rozhodnutí Sněmovny o pravidlech pro národní parky jako skvělý výsledek. Novela zklidní atmosféru, řekl dnes Hubený ČTK s tím, že věc ještě nekončí, protože novelu musí podepsat prezident Miloš Zeman. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez úprav Senátu, který chtěl například větší pravomoci pro obce.
(Celý text)

Litomyšl chystá odchyt přemnožených nutrií
1. března 2017 10:00

LITOMYŠL (ČTK) - Litomyšl na Svitavsku zahájí odchyt přemnožených nutrií, které ničí břeh Loučné. Ve městě žijí několik let. Jejich počet radnice odhaduje na 50. Novinářům to dnes řekl místostarosta Josef Janeček (ODS).
(Celý text)

Fiat Chrysler v USA kvůli emisím vyšetřují další úřady
1. března 2017 09:30

DETROIT (ČTK) - Italsko-americkou automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Spojených státech kvůli emisím naftových vozů vyšetřují kromě ministerstva spravedlnosti také další úřady, včetně Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Informovala o tom firma ve své výroční zprávě.
(Celý text)

V Libereckém kraji lze od 3. dubna znovu žádat o dotace na kotle
1. března 2017 08:30

LIBEREC (ČTK) - V Libereckém kraji bude možné od 3. dubna znovu požádat o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. K dispozici je 14 milionů korun, na rozdíl od první výzvy bude tentokrát možné žádat dotaci jen na zařízení využívající obnovitelné zdroje energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo kotle spalující výhradně biomasu. Novou výzvu včera schválili zastupitelé Libereckého kraje. Příjem žádostí skončí 14. července nebo ve chvíli, kdy budou peníze vyčerpány.
(Celý text)

Spojenými státy se šíří divoká a zdivočelá prasata. Jsou jich miliony
1. března 2017 01:29

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody, radní měst, dopravní úřady a správci národních parků musí nyní v USA řešit poněkud nečekaný problém. Na Spojené státy americké totiž ve velkém útočí divoká a zdivočelá prasata. Jak potvrzují aktuální data z Národního centra pro výzkum přírody (NWRC), z relativně skromné nepříjemnosti se v posledních letech stává zásadní komplikace, která v jižních státech stále více lidem komplikuje život. Informuje o tom server Gizmodo.
(Celý text)

Soud EU zamítl žádost o zrušení cel na solární panely z Číny
1. března 2017 01:28

BRUSEL (ČTK) - Tribunál Soudního dvora Evropské unie včera zamítl žádost o zrušení antidumpingových cel, která EU před více než třemi lety zavedla na dovoz čínských solárních panelů. O zrušení cel žádala skupina 26 firem.
(Celý text)

Etna opět chrlí lávu, erupce je podle odborníků klidná
28. února 2017 16:30

(ČTK) - V Itálii se opět probudila k životu sicilská sopka Etna, která od pondělního večera chrlí popel a lávu. Erupce je podle odborníků strombolského typu, což znamená, že je poměrně klidná, informovala agentura ANSA. Fontána vyvržené lávy ale nabízí spektakulární pohled.
(Celý text)

Radní Šanc: V provozu AZOS byl nepořádek a díra ve vzduchotechnice
28. února 2017 15:50

NYMBURK (ČTK) - Radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc (STAN) dnes u nymburského soudu uvedl, že v provozu zinkovny AZOS byl při jeho lednové návštěvě nepořádek. Řekl také, že jeho spolupracovníci tam tehdy našli díru ve vzduchotechnice. U soudu dnes pokračoval spor mezi firmou AZOS a Nymburkem. Obyvatele města dlouhodobě obtěžuje zápach z provozu AZOSu, radnice chce po soudu, aby rozhodl o ukončení činnost zinkovny ve městě. Firma kritiku odmítá a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Soud byl dnes odročen na duben.
(Celý text)

Uherský Brod instaluje kontejnery, jejichž naplněnost pohlídá senzor
28. února 2017 15:00

U. BROD (ČTK) - Uherský Brod v příštím roce chystá vybudování 25 svozových míst s 90 polopodzemními kontejnery na různé druhy odpadu. Jejich naplněnost pohlídají speciální ultrazvukové senzory. Náklady na projekt činí 8,5 milionu korun, město chce získat evropskou dotaci na pokrytí až 85 procent této částky. Novinářům to dnes řekl místostarosta David Surý (KDU-ČSL).
(Celý text)

Bošovická papouščí zoo chce návštěvníky lákat na nové druhy
28. února 2017 14:00

BOŠOVICE (ČTK) - Specializovaná papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku chce letos návštěvníky lákat mimo jiné na nové druhy, na přelomu minulé a této sezony jich přibylo dalších 15. Přes zimu přišlo na svět i 15 mláďat. ČTK to včera řekla ředitelka zahrady Hana Škrháková. Zoo zahajuje svoji šestou sezonu 1. března. Loni ji navštívilo téměř 25.000 lidí.
(Celý text)

Praha upravila hranice přírodní památky Komořanské tůně
28. února 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Pražští radní dnes upravili hranice přírodní památky Komořanské a modřanské tůně. Důvodem byla chyba, kvůli níž vznikl nesoulad mezi vymezením památky pomocí souřadnic a vymezení pomocí jednotlivých parcel. Pro vlastníky nemovitostí uvnitř hranic památky se nic nemění. O vyhlášení lokality přírodní památkou rozhodlo vedení města v září 2014.
(Celý text)

Před rokem uletělo z pražské zoo 18 ibisů skalních
28. února 2017 11:00

PRAHA (ČTK) - Před rokem, 1. března 2016, z pražské zoo uletělo osmnáct ibisů skalních. Z voliéry se dostali otvory v ochranné síti, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Pracovníci zahrady začali opeřené uprchlíky hledat s pomocí lidí, kteří informace o nich hlásili na zveřejněné telefonní číslo nebo na sociálních sítích. Během 13 dnů byli ibisové znovu pochytáni v různých částech Prahy a středních Čech.
(Celý text)

Zpráva: Česko zaostává v plnění cílů úspor energií
28. února 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Česko zaostává v plnění cílů úspor energií. Vyplývá to ze zprávy o stavu cílů v oblasti energetické účinnosti, kterou včera pro informaci dostala vláda. Podle dokumentu je ohrožen mimo jiné závazek na každoroční dosažení nových úspor ve výši 1,5 procenta objemu ročního prodeje energie konečným zákazníkům.
(Celý text)

Pytláci v JAR zabili méně nosorožců než v předchozích letech
28. února 2017 09:00

(ČTK) - Pytláci v Jihoafrické republice v loňském roce zabili 1054 nosorožců, tedy o 10,3 procenta méně než v roce 2015. S odvoláním na jihoafrické ministerstvo životního prostředí o tom včera informovala agentura AP. Úřady pokles přičítají zvýšeným bezpečnostním opatřením, která mají za úkol pytláky odradit.
(Celý text)

Vytříděných baterií přibývá, Moravskoslezský kraj je dál nejhorší
28. února 2017 08:00

OSTRAVA (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v třídění použitých baterií stále nejhorší v České republice. Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo pouze 73 gramů vytříděných baterií. Přesto se lidé ve sběru baterií výrazně zlepšili: oproti roku 2015 stouplo v kraji množství vytříděných baterií o 45 procent na 88,7 tuny. Za společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, to včera ČTK sdělila Jana Čechová. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele kraje jen 50 gramů vytříděných baterií.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 763 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama