titulní strana > co píší jiní
Ocean Cleanup stojí na vodě. Plasty zatím nechytá
14. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Pět let práce týmu organizace The Ocean Cleanup letos v září vyústilo v dlouho očekávané spuštění první plastosběrné bariéry na vodu. Testovací zařízení, které se nyní pohybuje ve vodách na půl cesty mezi Kalifornií a Havají, už také přináší první výsledky. Například to, že není zatím schopno sbírat plasty. Podrobnosti přináší ScienceAlert .
(Celý text)

GIBS: Policista a další 2 muži chtěli prodat roh nosorožce v Asii
14. prosince 2018 00:36

(ČTK) - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a další dva muže z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Trojici podezírají z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100.000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun. Obviněným, kteří jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí až pět let vězení, informovala dnes na webu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
(Celý text)

V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků
14. prosince 2018 00:32

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) včera u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. Včera to sdělili zástupci národního parku.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili starý sad u Radnic s unikátními stromy
14. prosince 2018 00:30

RADNICE (ČTK) - Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku. Některé druhy třešní ani zatím nedokázali určit. Značně zarostlý sad v místě, kterému se říká Na Nebesích, koupili. Chtějí ho vyčistit, případně dosázet a dál udržovat jako sad se starými odrůdami stromů, řekl včera koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. Různá zajímavá přírodní místa vykupují ochránci 15 let. Podle webu už koupili 139,5 hektaru pozemků na 31 místech.
(Celý text)

Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"
14. prosince 2018 00:25

KATOVICE (ČTK) - Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. Agentuře AP to řekl náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedá.
(Celý text)

Premiér odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří
14. prosince 2018 00:20

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. V říjnu jej v dopise vyzvali, aby dodržel svůj slib, že stavba nebude, pokud si ji obce nebudou přát. Následně Babiš odpůrcům stavby odpověděl, že záměr je pro životní prostředí akceptovatelný a že v budoucnu přispěje v lokalitě ke snížení emisí o 80 procent oproti současnému stavu. Včera to sdělil tiskový mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
(Celý text)

Kritikům rozšíření těžby v Bílině se nelíbí zpracování záměru
14. prosince 2018 00:14

MOST (ČTK) - Kritikům plánovaného rozšíření těžby uhlí na dole Bílina se nelíbí zpracování záměru, některé údaje jsou podle nich nepravdivé. Nesouhlas v úterý vyjádřili v mosteckém kulturním domě, kde se konalo veřejné projednávání týkající se pokračování hornické činnosti na dole Bílina. Zúčastnili se ho zástupci ministerstva životního prostředí, dotčených samosprávních celků a Severočeských dolů, zástupců z řad veřejnosti bylo zhruba 100.
(Celý text)

Moravskoslezský kraj vyčlenil devět milionů korun pro lesníky
14. prosince 2018 00:12

OSTRAVA (ČTK) - Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít například na oplocení porostů k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače hmyzích škůdců. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
(Celý text)

Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami
14. prosince 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. Škola proto zahájila informační kampaň, která má zmírnit plýtvání potravinami. Kampaň využívá letáky i sociální sítě. Výzkum a kampaň chce univerzita rozšířit do celé ČR i mimo oblast hromadného stravování.
(Celý text)

Ekologické roganizace či obce mají výhrady k novele zákona o podpoře OZE
13. prosince 2018 16:30

PRAHA (ČTK) - Starostové, ekologické organizace a podnikatelé mají připomínky k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie a Národnímu integrovanému plánu. Novela podle nich například nepřináší přímé garance finanční podpory pro komunitní projekty, plán je zase nedostatečně ambiciózní z hlediska výroby čisté energie. Včera to uvedly Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a Hnutí Duha.
(Celý text)

Netradiční průmyslová havárie – únik čokolády v německém městě Werl
13. prosince 2018 13:41

PRAHA (Ekolist) - Netradiční únik do životního prostředí řešili hasiči v německém městě Werl. V místní továrně na čokoládu v pondělní odpoledne přetekla jedna z nádrží a tekutá čokoláda vytekla ven na ulici. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Jak na cukroví bez palmového oleje? Poradí nová kuchařka
13. prosince 2018 08:25

PRAHA (Ekolist) - Možná nechcete používat palmový olej s ohledem na své zdraví, možná ho nechcete používat s ohledem na tropické pralesy. Pak přesně pro vás je nová kuchařka, kterou vydala Koalice proti palmovému oleji. Autorkou kuchařky Tradiční vánoční cukroví bez palmového oleje je členka koalice a ČSOP Veronica, píšící ilustrátorka Lucie Barošová, která sbírá a zkouší recepty na cukroví už 20 let.
(Celý text)

Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal Jeníček
13. prosince 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Jak vzniká pravá sněhová vločka a jak umělý sníh? Bude u nás dostatek sněhu na lyžování? Jaké dopady bude mít to, že v zimě míváme méně sněhu? Na to jsme se ptali Michala Jeníčka, který se na Katedře fyzické geografie a geoekologie věnuje zkoumání procesů ve sněhové pokrývce a modelování dopadů změn klimatu a změn krajiny na vodní cyklus.
(Celý text)

Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
13. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Rada SÚRAO včera o snížení počtu míst pro úložiště nerozhodla
13. prosince 2018 00:38

(ČTK) - Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) včera o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. Řekla to mluvčí úřadu Lucie Steinerová. Rada si podle ní vyžádala doplnění materiálu předloženého správou, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím včera nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit.
(Celý text)

Arnika: V hračkách z elektroodpadu jsou jedovaté bromované dioxiny
13. prosince 2018 00:30

PRAHA (ČTK) - V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektroodpadu jsou kromě rizikových zpomalovačů hoření i jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na kterém se podílela česká ekologická organizace Arnika, jež výsledky představila na včerejší tiskové konferenci. Velké množství nebezpečných látek v sobě měla také kostka s motivem krtečka zakoupená v ČR.
(Celý text)

Prodejci: Vánoční stromky v květináčích získávají na popularitě
13. prosince 2018 00:25

(ČTK) - Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější. Uvedli to včera prodejci. Naopak klesá poptávka po umělých stromcích.
(Celý text)

Ženám hrozí za přeprodávání psů z množíren pět let vězení
13. prosince 2018 00:22

PRAHA (ČTK) - Policisté zadrželi dvě ženy ve věku 18 a 46 let, které údajně přeprodávaly psy z množíren. Štěňatům opatřovaly falešné očkovací průkazy. Několik psů potom uhynulo nebo muselo být utraceno. Ženám za podvod, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a neoprávněné podnikání hrozí až pět let vězení. Včera o tom informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.
(Celý text)

Projekt se snaží o to, aby školy více využívaly zahrady pro výuku
13. prosince 2018 00:17

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. Podle něj nemá zahrada sloužit jen pro předměty jako jsou pěstitelské práce. Dá se na ní prakticky ukazovat i jiné přírodní procesy, o nichž se žáci ve školách učí. Projektu se účastní hlavně školy z Jihočeského a Jihomoravského kraje a z Vysočiny. Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci Edugardu.
(Celý text)

Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních
13. prosince 2018 00:17

(ČTK) - Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V úterní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují. V Praze budou od středy do pátku o výsledcích měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony debatovat evropští odborníci.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 919 | Další
Další články:
14. prosince 2018 01:00
13. prosince 2018 16:30
13. prosince 2018 02:00
13. prosince 2018 01:00
11. prosince 2018 09:37

Online diskuse
Ocean Cleanup stojí na vodě. Plasty zatím nechytá
14. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Pět let práce týmu organizace The Ocean Cleanup letos v září vyústilo v dlouho očekávané spuštění první plastosběrné bariéry na vodu. Testovací zařízení, které se nyní pohybuje ve vodách na půl cesty mezi Kalifornií a Havají, už také přináší první výsledky. Například to, že není zatím schopno sbírat plasty. Podrobnosti přináší ScienceAlert .
(Celý text)

GIBS: Policista a další 2 muži chtěli prodat roh nosorožce v Asii
14. prosince 2018 00:36

(ČTK) - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a další dva muže z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Trojici podezírají z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100.000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun. Obviněným, kteří jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí až pět let vězení, informovala dnes na webu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
(Celý text)

V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků
14. prosince 2018 00:32

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) včera u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. Včera to sdělili zástupci národního parku.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili starý sad u Radnic s unikátními stromy
14. prosince 2018 00:30

RADNICE (ČTK) - Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku. Některé druhy třešní ani zatím nedokázali určit. Značně zarostlý sad v místě, kterému se říká Na Nebesích, koupili. Chtějí ho vyčistit, případně dosázet a dál udržovat jako sad se starými odrůdami stromů, řekl včera koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. Různá zajímavá přírodní místa vykupují ochránci 15 let. Podle webu už koupili 139,5 hektaru pozemků na 31 místech.
(Celý text)

Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"
14. prosince 2018 00:25

KATOVICE (ČTK) - Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. Agentuře AP to řekl náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedá.
(Celý text)

Premiér odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří
14. prosince 2018 00:20

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. V říjnu jej v dopise vyzvali, aby dodržel svůj slib, že stavba nebude, pokud si ji obce nebudou přát. Následně Babiš odpůrcům stavby odpověděl, že záměr je pro životní prostředí akceptovatelný a že v budoucnu přispěje v lokalitě ke snížení emisí o 80 procent oproti současnému stavu. Včera to sdělil tiskový mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
(Celý text)

Kritikům rozšíření těžby v Bílině se nelíbí zpracování záměru
14. prosince 2018 00:14

MOST (ČTK) - Kritikům plánovaného rozšíření těžby uhlí na dole Bílina se nelíbí zpracování záměru, některé údaje jsou podle nich nepravdivé. Nesouhlas v úterý vyjádřili v mosteckém kulturním domě, kde se konalo veřejné projednávání týkající se pokračování hornické činnosti na dole Bílina. Zúčastnili se ho zástupci ministerstva životního prostředí, dotčených samosprávních celků a Severočeských dolů, zástupců z řad veřejnosti bylo zhruba 100.
(Celý text)

Moravskoslezský kraj vyčlenil devět milionů korun pro lesníky
14. prosince 2018 00:12

OSTRAVA (ČTK) - Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít například na oplocení porostů k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače hmyzích škůdců. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
(Celý text)

Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami
14. prosince 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. Škola proto zahájila informační kampaň, která má zmírnit plýtvání potravinami. Kampaň využívá letáky i sociální sítě. Výzkum a kampaň chce univerzita rozšířit do celé ČR i mimo oblast hromadného stravování.
(Celý text)

Ekologické roganizace či obce mají výhrady k novele zákona o podpoře OZE
13. prosince 2018 16:30

PRAHA (ČTK) - Starostové, ekologické organizace a podnikatelé mají připomínky k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie a Národnímu integrovanému plánu. Novela podle nich například nepřináší přímé garance finanční podpory pro komunitní projekty, plán je zase nedostatečně ambiciózní z hlediska výroby čisté energie. Včera to uvedly Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a Hnutí Duha.
(Celý text)

Netradiční průmyslová havárie – únik čokolády v německém městě Werl
13. prosince 2018 13:41

PRAHA (Ekolist) - Netradiční únik do životního prostředí řešili hasiči v německém městě Werl. V místní továrně na čokoládu v pondělní odpoledne přetekla jedna z nádrží a tekutá čokoláda vytekla ven na ulici. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Jak na cukroví bez palmového oleje? Poradí nová kuchařka
13. prosince 2018 08:25

PRAHA (Ekolist) - Možná nechcete používat palmový olej s ohledem na své zdraví, možná ho nechcete používat s ohledem na tropické pralesy. Pak přesně pro vás je nová kuchařka, kterou vydala Koalice proti palmovému oleji. Autorkou kuchařky Tradiční vánoční cukroví bez palmového oleje je členka koalice a ČSOP Veronica, píšící ilustrátorka Lucie Barošová, která sbírá a zkouší recepty na cukroví už 20 let.
(Celý text)

Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal Jeníček
13. prosince 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Jak vzniká pravá sněhová vločka a jak umělý sníh? Bude u nás dostatek sněhu na lyžování? Jaké dopady bude mít to, že v zimě míváme méně sněhu? Na to jsme se ptali Michala Jeníčka, který se na Katedře fyzické geografie a geoekologie věnuje zkoumání procesů ve sněhové pokrývce a modelování dopadů změn klimatu a změn krajiny na vodní cyklus.
(Celý text)

Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
13. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Rada SÚRAO včera o snížení počtu míst pro úložiště nerozhodla
13. prosince 2018 00:38

(ČTK) - Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) včera o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. Řekla to mluvčí úřadu Lucie Steinerová. Rada si podle ní vyžádala doplnění materiálu předloženého správou, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím včera nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit.
(Celý text)

Arnika: V hračkách z elektroodpadu jsou jedovaté bromované dioxiny
13. prosince 2018 00:30

PRAHA (ČTK) - V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektroodpadu jsou kromě rizikových zpomalovačů hoření i jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na kterém se podílela česká ekologická organizace Arnika, jež výsledky představila na včerejší tiskové konferenci. Velké množství nebezpečných látek v sobě měla také kostka s motivem krtečka zakoupená v ČR.
(Celý text)

Prodejci: Vánoční stromky v květináčích získávají na popularitě
13. prosince 2018 00:25

(ČTK) - Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější. Uvedli to včera prodejci. Naopak klesá poptávka po umělých stromcích.
(Celý text)

Ženám hrozí za přeprodávání psů z množíren pět let vězení
13. prosince 2018 00:22

PRAHA (ČTK) - Policisté zadrželi dvě ženy ve věku 18 a 46 let, které údajně přeprodávaly psy z množíren. Štěňatům opatřovaly falešné očkovací průkazy. Několik psů potom uhynulo nebo muselo být utraceno. Ženám za podvod, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a neoprávněné podnikání hrozí až pět let vězení. Včera o tom informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.
(Celý text)

Projekt se snaží o to, aby školy více využívaly zahrady pro výuku
13. prosince 2018 00:17

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. Podle něj nemá zahrada sloužit jen pro předměty jako jsou pěstitelské práce. Dá se na ní prakticky ukazovat i jiné přírodní procesy, o nichž se žáci ve školách učí. Projektu se účastní hlavně školy z Jihočeského a Jihomoravského kraje a z Vysočiny. Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci Edugardu.
(Celý text)

Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních
13. prosince 2018 00:17

(ČTK) - Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V úterní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují. V Praze budou od středy do pátku o výsledcích měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony debatovat evropští odborníci.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 919 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama