titulní strana > co píší jiní
Paralýza analýzou. Průlomová legislativa bezpečnosti chemických látek v EU se zdá být v ohrožení
17. října 2020 05:32

PRAHA (Ekolist) - Evropská komise přichází se strategií, která by mohla znamenat průlom v legislativě bezpečnosti chemických látek. Strategie by zefektivnila dosavadní způsob identifikace a eliminace toxických látek, které se prostřednictvím mnoha produktů každodenně dostávají do našeho těla i do životního prostředí. Také by pomohla sjednotit zatím nejednotný systém, v němž jsou do očí bijící mezery v legislativě. Proti této iniciativě ale naprosto překvapivě zaujímá velmi vlažný postoj Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin EU, Sante. Informuje o tom Evropská environmentální kancelář.
(Celý text)

Blíží se vrchol Orionid, pozorování roje letos nebude rušit Měsíc
17. října 2020 00:38

PRAHA (ČTK) - Velmi dobré budou letos podmínky pro pozorování Orionid. Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí 20. a 21. října. Pohled na Orionidy nebude rušit Měsíc, nejlepší doba pro pozorování nastane v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.
(Celý text)

Požár na Kilimandžáru je podle úřadů už pod kontrolou
17. října 2020 00:32

DÁRESALÁM (ČTK) - Rozsáhlý požár, který se rozhořel v neděli na svazích nejvyšší africké hory Kilimandžáru, se podařilo dostat pod kontrolu. Oznámila to správa tanzanského národního parku (TANAPA). Oheň poškodil 95 kilometrů čtverečních lesa, ale turistické trasy zůstaly nedotčeny.
(Celý text)

Muže v Utahu šest minut pronásledovala puma americká
17. října 2020 00:07

WASHINGTON (ČTK) - Muž z amerického Utahu má zážitek, na který jen tak nezapomene. Při procházce v horách totiž narazil na mláďata pumy americké. Mylně se však domníval, že jde o rysa červeného a začal zvířata natáčet. To se mu však záhy vymstilo, objevila se totiž naštvaná matka mláďat, která jej pak celých šest minut pronásledovala. Informoval o tom zpravodajský web americké televize CNN.
(Celý text)

Zoo Dvůr Králové získala na oživení chovu nosorožce z Británie
17. října 2020 00:01

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku získal ze ZOO Chester ve Velké Británii nosorožce černého východního poddruhu. Zvíře do Dvora Králové chovatelé přivezli minulý týden. V krátké době jde o druhého chovného samce, který má posílit chov dvou druhů nosorožců ve Dvoře Králové. Před týdnem zoo získala z německého Serengeti Parku Hodenhagen samce nosorožce bílého jižního jménem Kusini, uvedla zoo.
(Celý text)

Vajíčka s překvapením chrání mořské želvy na Kostarice
16. října 2020 19:32

PRAHA (Ekolist) - Jedna kareta zelenavá naklade do snůšky v písku pláže v průměru 107 vajíček, kareta mořská pak 170. Vzhledem k tomu, že přibližně z desetiny tohoto počtu nic nevzejde, jeví se biologická rezerva vcelku dostatečná. Na Kostariku to ale nestačí. Přes 90 % snůšek mořských želv je tu vyrabováno, vyhrabáno sběrači. A právě na ně teď cílí projekt InvestEGGator. Píše o něm ScienceAlert.
(Celý text)

V Namibii bylo nalezeno 5000 mrtvých mláďat lachtanů
16. října 2020 19:32

WINDHOEK (ČTK) - V Namibii bylo nalezeno zhruba 5000 mrtvých mláďat lachtanů. Informuje o tom agentura Reuters. Snímky mrtvých mláďat zachytili ochranáři přírody za použití dronu. Příčiny masivního úhynu mláďat nejsou přesně známy. K nálezu došlo poblíž přístavu Walvis Bay, kde se nachází jedna z největších lachtaních kolonií v zemi.
(Celý text)

Japonská vláda plánuje vypustit vodu z Fukušimy do moře
16. října 2020 19:31

TOKIO (ČTK) - Japonská vláda plánuje vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před devíti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom agentura Kjódó s odvoláním na informované zdroje. Oficiální rozhodnutí by v Tokiu mohlo padnout už tento měsíc a ukončit tak sedmiletou debatu, jak naložit s vodou použitou k chlazení poškozených reaktorů.
(Celý text)

Zelený předvoj v e-commerce: Podívejte se, jak e-shopy balí ekologicky
16. října 2020 15:56

() - Jak roste objem zboží prodaného přes e-shopy, roste i objem odpadu, který zákazníkům zůstane z balíčků, ve kterých jim zboží přišlo zabalené.
(Celý text)

Summit EU podpořil zpřísnění emisních cílů pro rok 2030
16. října 2020 14:41

BRUSEL (ČTK) - Všechny členské státy Evropské unie se budou podílet na splnění přísnějších emisních cílů stanovených Evropskou komisí. Při stanovování závazků jednotlivých zemí se však bude přihlížet k jejich specifickým podmínkám. Shodli se na tom ve čtvrtek prezidenti a premiéři unijních zemí během první debaty o novém závazku k roku 2030, který je součástí snahy o dosažení takzvané klimatické neutrality do poloviny století. Definitivní schválení konkrétního cíle stanoveného v září Bruselem má přijít na řadu až na prosincovém summitu.
(Celý text)

Svaz průmyslu nesouhlasí s navýšením klimatického cíle EU
16. října 2020 14:37

PRAHA (ČTK) - Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) nesouhlasí s navýšením evropského klimatického cíle do roku 2030 bez znalosti dopadů, které by přinesl. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí svazu Lenka Dudková. Návrh počítá se snížením emisí skleníkových plynů proti roku 1990 o nejméně 55 procent místo dosud navrhovaných 40 procent. Zpřísnění cílů ve čtvrtek podpořil summit EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že s návrhem nemá problém, pokud to bude průměr pro celou EU. Plán přísnějšího omezení emisí vítají ekologové.
(Celý text)

Superodolné želvušky podle vědců chrání i světélkující štít
16. října 2020 11:49

DILLÍ (ČTK) - Jedni z nejodolnějších živočichů na světě, okolo jednoho milimetru velké mikroorganismy nazývané želvušky, mají podle vědců další superschopnost: světélkující ochranný štít. Nově objevenému druhu želvušek pomáhá vstřebat potenciálně nebezpečné ultrafialové záření, píše časopis Science.
(Celý text)

Pražské služby vyzývají, aby lidé do koše vyhazovali roušky zabalené v sáčku
16. října 2020 11:37

PRAHA (ČTK) - Městská firma Pražské služby (PSAS) eviduje v současné době desítku zaměstnanců nakažených nemocí covid-19. Další zaměstnanci jsou v karanténě. Chod společnosti a svoz odpadu to neovlivňuje. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí PSAS Radim Mana. PSAS mají zhruba 1700 zaměstnanců a mají na starost svoz odpadu. Obyvatele metropole firma vyzývá, aby použité roušky a další pomůcky vyhazovala do koše zabalené do mikrotenových sáčků.
(Celý text)

Záplavy v netypickou dobu si v Indii vyžádaly nejméně 60 mrtvých a poničily úrodu
16. října 2020 11:30

BOMBAJ (ČTK) - Nejméně 60 životů si od středy vyžádaly záplavy způsobené prudkými dešti v západní a jižní Indii. Rozvodněné řeky a vydatné srážky také poškodily úrodu rýže či bavlny, informovala s odvoláním na indické úřady agentura Reuters.
(Celý text)

MŽP nemá výhrady k těžbě hald u Příbrami, odpůrci podají rozklad
16. října 2020 11:29

PŘÍBRAM (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nemá výhrady k plánované těžbě kameniva z hald v bývalém příbramském uranovém revíru. Ve zjišťovacích řízeních k procesu EIA dospělo k závěru, že těžba nebude mít významný vliv na životní prostředí. Odpůrci s takovým závěrem nesouhlasí a chtějí proti němu podat rozklad. O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, záměr má své kritiky i stoupence.
(Celý text)

Arnika: U většiny znečišťujících látek množství loni pokleslo
16. října 2020 01:31

PRAHA (ČTK) - U většiny sledovaných látek znečišťujících ovzduší zaznamenala ekologická organizace Arnika loni pokles množství proti roku 2018. Výjimkou jsou například emise rtuti. Na on-line tiskové konferenci k představení žebříčků za rok 2019, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ), to řekl vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík. Neratovická Spolana byla podle něj loni už pošesté největším znečišťovatelem, pokud jde o vypouštění látek poškozujících zdraví. Společnost v reakci ČTK sdělila, že je jediným výrobcem kaprolaktamu v Česku, což se vzhledem k charakteru používaných surovin a chemických látek v žebříčcích odráží.
(Celý text)

Kůrovce se letos vylíhlo méně, lesníci mají čas na obnovu
16. října 2020 01:05

BRNO (ČTK) - Lesníci mají více času na obnovu porostů po kůrovcové kalamitě a zamezení dalším škodám. Letos se totiž škodlivého brouka kůrovce vylíhlo méně. Zatímco loni se vylíhly tři generace kůrovce, a v nižších polohách dokonce až čtyři, letos se díky deštivému konci jara, vlhkému létu a nižším teplotám vylíhly na horách pouze dvě generace. Třetí už to do mrazů nestihne, sdělil v tiskové zprávě Radek Pokorný z Ústavu pěstění a zakládání lesů Mendelovy univerzity v Brně.
(Celý text)

Češi preferují klasická auta, nákup elektromobilu zvažuje desetina
16. října 2020 00:43

PRAHA (ČTK) - Češi preferují spíše konvenční auta, koupi elektromobilu plánuje nebo zvažuje desetina motoristů a firem. Ostatní odrazuje především vysoká pořizovací cena, krátký dojezd a nedostatek dobíjecích stanic. Vyplývá to z průzkumu Centra pro dopravní výzkum, který má ČTK k dispozici. Podle statistik je v Česku registrováno z celkového počtu 8,1 milionu aut zhruba 3000 aut na elektrické pohon.
(Celý text)

Snímek tygra objímacího strom získal cenu za přírodní fotografii
15. října 2020 20:48

LONDÝN (ČTK) - Rus Sergej Gorškov zvítězil v soutěži o nejlepšího fotografa přírody za rok 2020 (Wildlife Photographer of the Year), kterou každoročně organizuje Přírodopisné muzeum v Londýně. Prvenství mu přinesl působivý snímek vzácného tygra, který objímá strom.
(Celý text)

Fotopasti potvrdily v Orlických horách výskyt vlka
15. října 2020 19:55

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium.
(Celý text)

Fotopasti potvrdily v Orlických horách výskyt vlka
15. října 2020 19:55

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 756 | 757 | 758 | 759 | 760 | .. | 2133 | Další
Další články:
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01

Online diskuse
Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 07:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 02:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 01:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama