titulní strana > co píší jiní
Těžaři: Lidé nám už své domy nabízejí sami
12. listopadu 2005
HORNÍ JIŘETÍN (MF Dnes) - Těžaři se již začínají poohlížet po místech, kam by vystěhovali lidi Horního Jiřetína a Černic na Mostecku. Pod oběma obcemi leží miliony tun uhlí. Mostecká uhelná společnost vytipovala lokality, kde by lidé mohli najít nový domov.

Stovky obyvatel Horního Jiřetína a Černic na Mostecku se začaly zajímat o odkoupení svých domů. Desítky z nich již nabídly své domy k prodeji. Vláda totiž chce povolit těžbu uhlí pod oběma obcemi, a vymazat je tím z mapy. Mostecká uhelná společnost už vyčlenila peníze na vybudování nových domů, kam by obyvatele přestěhovala. Podle informací MF DNES je to zhruba pět miliard korun.

Nová obytná zóna by mohla vzniknout například v nedaleké Vysoké Peci, kde si zástupci těžařů už prohlíželi pozemky.

„Vytipovali jsme tři lokality, všechny leží v okolí do dvaceti kilometrů od Jiřetína. Konkrétní nabídky ale chceme řešit až s jednotlivými obyvateli,“ řekl Petr Pudil, jeden z majitelů firmy Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost.

Starosta Vysoké Pece Lubomír Baláž potvrdil, že se zástupci těžařů zajímali o pozemky právě v jeho obci. „Projížděli obcí a sondovali, kde by mohli postavit domy. Oficiálně se mnou ale ještě nejednali o prodeji pozemků,“ řekl Baláž. Všichni obyvatelé z Horního Jiřetína a Černic se podle Baláže do Vysoké Pece nevejdou. Další lokalitou je proto i Louka u Litvínova.

Těžaři se na stěhování musí dohodnou se všemi obyvateli obou zmíněných obcí. Vidina nabízených peněz je však pro mnohé lákavá. Podle mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběny Novotné se na společnost obrátilo zhruba pět set lidí. „Desítky z nich již nabídli své domy k prodeji. Individuálně s nimi jednáme. Zatím není zvolena lokalita, kam bychom je přestěhovali. Záleží také na nich, jaké místo si sami zvolí,“ uvedla Novotná. Firma zatím nesdělila, kolik by přestěhování obou obcí stálo. Podle údajů MF DNES by to mělo být pět miliard korun.

Jednou z těch, kteří uvažují o prodeji domu, je i Mariana Čechová z Horního Jiřetína. „Pokud za mnou slušně přijdou, dají mi zajímavou nabídku, jsem ochotná se s nimi domluvit,“ řekla.

„Ještě před deseti lety jsem byl pro zachování Jiřetína. Ale teď? Plynaři sem ani nechtějí zavést plyn, protože nemají jistotu, že se jim to vyplatí. Tady se to klepalo, když pod námi rubali v hlubinném dole. Co když začne dům praskat jako silnice, která sem vede? Proč tu tedy zůstávat v té nejistotě. Uvidím, co nám nabídnou,“ dodává její manžel Jaroslav Čech.

Většina lidí ale nechce své současné domovy opustit. „Řeči o milionech mě stejně nezajímají. Já tu chci dožít,“ řekla třeba Alžběta Spoláková, jež v Černicích žije 54 let.

Hornojiřetínští si zachování obce odsouhlasili v obecním referendu. „Svůj názor lidé jasně řekli, obec budeme bránit všemi legálními prostředky,“ tvrdí starosta Horního Jiřetína Branko Glavica. Jenže prostředků obrany lidé v obcích ležících nad ložiskem uhlí příliš nemají.

Premiér Jiří Paroubek přiznal, že chce zrušit limity z roku 1991, které využití ložiska pod zmíněnými obcemi zakazují. „Já jsem v zásadě nakloněn tomu limity zrušit a pak samozřejmě jednat s těmi, kterých se to týká,“ řekl premiérminulou neděli v Mostě.

Paroubek tím reagoval na dopis horníků z Mostecké uhelné, kteří se obávají o práci. Vzkázal jim, že limity dříve nebo později stejně padnou a čtyři tisíce zaměstnanců nepřijdou v kraji o místa.

Nutnost zrušit limity připustil Paroubek i s ohledem na rostoucí ceny nerostných surovin. „Každé oddálení pouze prohlubuje tento dosud neřešený problém,“ napsal v reakci na dopis odborářů Mostecké uhelné.

„Já mám zájem uchránit Horní Jiřetín a Černice. Jenže ČEZ, Mostecká uhelná společnost a stát má evidentní zájem těžit. Uhlí je pro stát strategickou surovinou a kdo má dům na uhlí, tomu nikdo nezaručí, že někdy o svůj domov přijde,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Artur Janoušek

Další články:
30. září 2016 14:06
30. září 2016 14:03
30. září 2016 14:01
30. září 2016 13:59
26. září 2016 12:23

Online diskuse
< zpět na titulní stranu

Reklama