titulní strana > co píší jiní
Těžaři: Lidé nám už své domy nabízejí sami
12. listopadu 2005
HORNÍ JIŘETÍN (MF Dnes) - Těžaři se již začínají poohlížet po místech, kam by vystěhovali lidi Horního Jiřetína a Černic na Mostecku. Pod oběma obcemi leží miliony tun uhlí. Mostecká uhelná společnost vytipovala lokality, kde by lidé mohli najít nový domov.

Stovky obyvatel Horního Jiřetína a Černic na Mostecku se začaly zajímat o odkoupení svých domů. Desítky z nich již nabídly své domy k prodeji. Vláda totiž chce povolit těžbu uhlí pod oběma obcemi, a vymazat je tím z mapy. Mostecká uhelná společnost už vyčlenila peníze na vybudování nových domů, kam by obyvatele přestěhovala. Podle informací MF DNES je to zhruba pět miliard korun.

Nová obytná zóna by mohla vzniknout například v nedaleké Vysoké Peci, kde si zástupci těžařů už prohlíželi pozemky.

„Vytipovali jsme tři lokality, všechny leží v okolí do dvaceti kilometrů od Jiřetína. Konkrétní nabídky ale chceme řešit až s jednotlivými obyvateli,“ řekl Petr Pudil, jeden z majitelů firmy Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost.

Starosta Vysoké Pece Lubomír Baláž potvrdil, že se zástupci těžařů zajímali o pozemky právě v jeho obci. „Projížděli obcí a sondovali, kde by mohli postavit domy. Oficiálně se mnou ale ještě nejednali o prodeji pozemků,“ řekl Baláž. Všichni obyvatelé z Horního Jiřetína a Černic se podle Baláže do Vysoké Pece nevejdou. Další lokalitou je proto i Louka u Litvínova.

Těžaři se na stěhování musí dohodnou se všemi obyvateli obou zmíněných obcí. Vidina nabízených peněz je však pro mnohé lákavá. Podle mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběny Novotné se na společnost obrátilo zhruba pět set lidí. „Desítky z nich již nabídli své domy k prodeji. Individuálně s nimi jednáme. Zatím není zvolena lokalita, kam bychom je přestěhovali. Záleží také na nich, jaké místo si sami zvolí,“ uvedla Novotná. Firma zatím nesdělila, kolik by přestěhování obou obcí stálo. Podle údajů MF DNES by to mělo být pět miliard korun.

Jednou z těch, kteří uvažují o prodeji domu, je i Mariana Čechová z Horního Jiřetína. „Pokud za mnou slušně přijdou, dají mi zajímavou nabídku, jsem ochotná se s nimi domluvit,“ řekla.

„Ještě před deseti lety jsem byl pro zachování Jiřetína. Ale teď? Plynaři sem ani nechtějí zavést plyn, protože nemají jistotu, že se jim to vyplatí. Tady se to klepalo, když pod námi rubali v hlubinném dole. Co když začne dům praskat jako silnice, která sem vede? Proč tu tedy zůstávat v té nejistotě. Uvidím, co nám nabídnou,“ dodává její manžel Jaroslav Čech.

Většina lidí ale nechce své současné domovy opustit. „Řeči o milionech mě stejně nezajímají. Já tu chci dožít,“ řekla třeba Alžběta Spoláková, jež v Černicích žije 54 let.

Hornojiřetínští si zachování obce odsouhlasili v obecním referendu. „Svůj názor lidé jasně řekli, obec budeme bránit všemi legálními prostředky,“ tvrdí starosta Horního Jiřetína Branko Glavica. Jenže prostředků obrany lidé v obcích ležících nad ložiskem uhlí příliš nemají.

Premiér Jiří Paroubek přiznal, že chce zrušit limity z roku 1991, které využití ložiska pod zmíněnými obcemi zakazují. „Já jsem v zásadě nakloněn tomu limity zrušit a pak samozřejmě jednat s těmi, kterých se to týká,“ řekl premiérminulou neděli v Mostě.

Paroubek tím reagoval na dopis horníků z Mostecké uhelné, kteří se obávají o práci. Vzkázal jim, že limity dříve nebo později stejně padnou a čtyři tisíce zaměstnanců nepřijdou v kraji o místa.

Nutnost zrušit limity připustil Paroubek i s ohledem na rostoucí ceny nerostných surovin. „Každé oddálení pouze prohlubuje tento dosud neřešený problém,“ napsal v reakci na dopis odborářů Mostecké uhelné.

„Já mám zájem uchránit Horní Jiřetín a Černice. Jenže ČEZ, Mostecká uhelná společnost a stát má evidentní zájem těžit. Uhlí je pro stát strategickou surovinou a kdo má dům na uhlí, tomu nikdo nezaručí, že někdy o svůj domov přijde,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Artur Janoušek

Další články:
7. srpna 2020 03:02
6. srpna 2020 04:50
5. srpna 2020 04:50
4. srpna 2020 04:00
3. srpna 2020 04:00

Online diskuse
Firma pěstující houby šiitake v Káraném u Prahy chce letos zvýšit produkci na 5 tun
8. srpna 2020 01:12

KÁRANÝ (ČTK) - Společnost True Shiitake, která v Káraném u Prahy pěstuje houby šiitake, známé také jako houževnatec jedlý, plánuje letos zvýšení produkce. Z loňských 1,7 tuny se chce dostat až na pět tun hub pěstovaných na dubových kládách, řekl ČTK jednatel firmy Dalibor Sýkorovský. Lidé mohou produkty firmy ochutnat v restauracích nebo zakoupit na farmářských trzích, kde se jeden kilogram šiitake nabízí za 650 korun. Brzy začne společnost své houby prodávat i v obchodních řetězcích.
(Celý text)

Brno zváží další opatření pro zlepšení vody na přehradě
8. srpna 2020 00:34

BRNO; (ČTK) - Brno zváží zavedení dalších opatření, jež mají zlepšit vodu v Brněnské přehradě. Projektová dokumentace posoudí i současný čisticí systém v podobě 15 míchacích a pěti aeračních věží, uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Případná nová opatření jsou v plánu v letech 2023 až 2027.
(Celý text)

Dobrovolníci zachraňovali v Plzni stovky mlžů z mělčiny rybníka
7. srpna 2020 18:01

PLZEŇ (ČTK) - Stovky škeblí a velevrubů přestěhovali skauti a dobrovolníci z mělčin Boleveckého rybníka v Plzni na hlubší vodu. Největší z plzeňských rybníků se už třetím rokem potýká se soustavným úbytkem vody, aktuálně jí do plného stavu chybí rekordních 115 centimetrů a týdně ubude tři a více centimetrů vody. Ustupující voda odkrývá velké písčité a bahnité plochy u břehu a mlži se nestačí včas dostat do bezpečí na hlubší vodu. Uhynutí ve vysychající lokalitě poblíž kempu hrozilo nyní zhruba tisícovce mlžů, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras.
(Celý text)

Lidé se ve Znojmě bavili při Slavnostech okurek
7. srpna 2020 16:53

ZNOJMO (ČTK) - Lidé ve Znojmě, kteří přišli o zábavní akce kvůli covidu-19, se mohli v centru města pobavit při Slavnostech okurek. Mohli si nakoupit na farmářském trhu, dívat se na kuchařskou show a zároveň ochutnávat soutěžní vzorky o Královskou okurku, a to v kategoriích sterilovaných okurek a rychlokvašek. Na náměstí se odpoledne sešly desítky až stovky lidí.
(Celý text)

Nový koníček Australanů, pozorování ptáků, pomáhá po požárech
7. srpna 2020 15:48

CANBERRA (ČTK) - V Austrálii, která kvůli koronaviru zavedla jedno z nejpřísnějších omezení pohybu na světě, se rozmohl nový koníček - pozorování ptactva. Podle serveru BBC to souvisí s tím, že lidé trávící mnohem více času doma se začali zajímat o dění za oknem. Navíc se ukázalo, že tato zábava může pomoci odborníkům shromáždit informace o ptácích, kteří vinou posledních ničivých požárů museli změnit své přirozené prostředí.
(Celý text)

Orangutaní samice z ústecké zoo se budou stěhovat na Nový Zéland
7. srpna 2020 15:40

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Dvě orangutaní samice z ústecké zoologické zahrady čeká stěhování na Nový Zéland do zoo v Aucklandu. Informoval o tom mluvčí zoo Matěj Kynšt. Převoz třicetileté samice Ňuninky a její osmileté dcery Cantik se uskuteční za šest až devět měsíců. Ústecká zoo získá nový orangutaní pár, až postaví nový pavilon pro primáty, ten současný už nevyhovuje.
(Celý text)

Sběrné dvory budou znovu odebírat vysloužilé výrobky Samsungu
7. srpna 2020 12:00

PRAHA (ČTK) - Sběrné dvory, které v posledních dnech přestaly odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung, je začnou znovu vybírat. Zpětný odběr zůstane pro občany bez problémů. Na jednání na ministerstvu životního prostředí se na tom shodli zástupci všech zainteresovaných stran. Problémy s výkupem nastaly poté, co Asekol přestal od 1. srpna sbírat ze sběrných dvorů výrobky Samsungu kvůli ukončení smlouvy. Samsung přešel od začátku letošního roku ke kolektivnímu systému REMA, který má korejské firmě zajišťovat sběr a svoz použitých elektrozařízení.
(Celý text)

Trump má ráději klasické žárovky. Nepřidávají pleti oranžový odstín, podotkl
7. srpna 2020 11:57

WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump si ve světle klasických žárovek připadá hezčí než v záři těch úsporných. Ve čtvrtek se s tímto poznatkem svěřil zaměstnancům továrny na výrobu praček ve městě Clyde v Ohiu, kam se vydal na návštěvu. Zaujalo to agenturu DPA.
(Celý text)

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně
7. srpna 2020 11:49

PCHJONGJANG (ČTK) - Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše agentura Reuters. Podle severokorejské agentura KCNA vůdce Kim Čong-Un nařídil, aby bylo stovkám postižených rodin poskytnuto útočiště a základní potřeby.
(Celý text)

Z ochrany pand neplyne pro další šelmy v rezervacích žádný užitek
7. srpna 2020 01:52

PRAHA (Ekolist) - Nárůst populace pand velkých působí v době spíše nedobrých zpráv o stavu životního prostředí jako povzbudivá vzpruha. V 70. letech minulého století jich ve volné přírodě žila méně než tisícovka, dnes už jich je 1864. Zásluhu na tom má pohotová reakce čínské vlády, která nelitovala výdajů, zajistila ochranu, monitoring a zřídila v řídkých bambusových pralesích 67 pandích rezervací vzájemně propojených koridory. Jenže radost ze zotavující se populace pand nevydržela dlouho. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Ostrava testuje zájem o kontejnery na sběr jedlých olejů a tuků
7. srpna 2020 01:39

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava spustila pilotní projekt na sběr jedlých olejů a tuků. V městských obvodech Poruba a Třebovice nechalo město rozmístit 32 kontejnerů na sběr tohoto odpadu. Chce otestovat, zda se tak zvýší množství vytříděného odpadu. Olej se z nádob bude svážet a dále ekologicky zpracovávat. Recykluje se na surovinu, která může být použita v průmyslové výrobě například k výrobě biopaliv nebo jako přísada do leteckého paliva.
(Celý text)

V souvislosti s dieselgate byli obviněni čtyři manažeři Audi
7. srpna 2020 01:38

MNICHOV (ČTK) - Mnichovská prokuratura obvinila v souvislosti s aférou dieselgate další čtyři bývalé manažery automobilky Audi, která spadá do koncernu Volkswagen. Tři bývalé členy představenstva a vedoucího oddělení, který už je v penzi, čeká soudní proces ve spojitosti s 434 420 vozy značek Audi, Volkswagen a Porsche, které byly prodány ve Spojených státech a v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Praha 12 vybuduje v Modřanech park
7. srpna 2020 01:37

PRAHA (ČTK) - V Tylově čtvrti v Praze 12 vzniká nový park. Stavební práce a úpravy nekultivovaných prostor vyjdou na zhruba 4,3 milionu korun a hotové mají být do konce roku. Na dotaz ČTK to uvedl místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS). Peníze na stavbu parku byly v rozpočtu městské části vyčleněny už loni, stavba ale byla odložena.
(Celý text)

Kolín plánuje obnovu tůní ve Štítarském lese u Zibohlav
7. srpna 2020 00:22

KOLÍN (ČTK) - Kolín chce obnovit tůně a jejich okolí ve Štítarském lese u městské části Zibohlavy. Tůně se nacházejí i u Pekelského potoka, jsou ale zanesené blátem a odpadky z černé skládky. Náklady na obnovu se odhadují na 2,1 milionu korun, až 100 procent by mohla pokrýt dotace, o kterou město požádalo. Pokud půjde vše podle plánu, obnova by mohla začít i skončit příští rok, řekl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)

V jihlavské MHD budou místo autobusů na naftu autobusy na plyn
7. srpna 2020 00:16

JIHLAVA (ČTK) - V pravidelném provozu jihlavské MHD přestanou sloužit autobusy na naftu. Dopravní podnik je může zcela nahradit vozy na stlačený zemní plyn (CNG). Teď uvádí do provozu pět nových autobusů na plyn, celkem jich má 25. Podle firmy mají nižší emise škodlivých látek a jejich provoz je podstatně levnější. Autobusy poháněné naftou by tak měly v jihlavských ulicích jezdit už jen při výlukách. ČTK to řekl provozně technický náměstek podniku Jaroslav Šetek.
(Celý text)

Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Zásobuje vodou čtvrt milionu lidí
7. srpna 2020 00:05

MĚLNICKÁ VRUTICE (ČTK) - Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
(Celý text)

Roste počet zájemců o dotaci na zelenou střechu u rodinných domů
6. srpna 2020 15:53

PRAHA (ČTK) - Státní fond životního prostředí (SFŽP) za první polovinu letošního roku přijal téměř tolik žádostí o dotaci na zelenou střechu jako za celý loňský rok. Fond evidoval 100 žádostí o příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) s požadovanou podporou 7,5 milionu Kč, loni zájemci podali 116 žádostí. Na dotaz ČTK to uvedli Václav Junek z agentury Beaufort a Stanislava Beyerová z oddělení komunikace SFŽP.
(Celý text)

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna
6. srpna 2020 15:46

PORT LOUIS (ČTK) - Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního pobřeží v důsledku trhliny v lodi. Plavidlo plující pod panamskou vlajkou přepravovalo 3800 tun ropy a 200 tun nafty. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

V italských Alpách evakuovali na 70 lidí kvůli tajícímu ledovci
6. srpna 2020 13:50

ŘÍM (ČTK) - V italské části alpského údolí Val Ferret evakuovali preventivně asi sedm desítek lidí, včetně 50 turistů, a uzavřeli místní silnici kvůli riziku utržení části ledovce Planpincieux. Informuje o tom agentura ANSA. Evakuaci nařídil starosta obce Courmayeur po středeční schůzce s odborníky, kteří tento tající ledovec na italské straně nejvyššího evropského masivu Mont Blanc dlouhodobě sledují. Podobné opatření přijali v této lokalitě už loni v září.
(Celý text)

Ombudsman prověřuje, zda jsou myslivecké obory přístupné veřejnosti
6. srpna 2020 12:04

BRNO (ČTK) - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček po stížnostech lidí začal zjišťovat, zda jsou myslivecké obory přístupné veřejnosti a jak se v nich návštěvníci mohou pohybovat. Přístup veřejnosti do obor může být podle něj nastaven různě, u některých je ale podle ombudsmana otázkou, zda nevznikají účelově kvůli zamezení vstupu do krajiny. Kancelář veřejného ochránce práv to uvedla na svém webu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1337 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama